WODA A ZAPAMIETYWANIE

Zapewne nieraz słyszałeś o ogromnej roli wody w naszym organizmie. Już w szkole podstawowej uczą, że ponad połowę masy ciała stanowi woda a przez mózg przepływa jej dziennie ok. 1400 litrów! Jak rola wody przekłada się na naukę?

Pierwszym objawem niewielkiego (ok. 1%) odwodnienia organizmu to przede wszystkim uczucie pragnienia i rozdrażnienie. Dwuprocentowy niedobór wody w naszym organizmie, niekorzystnie wpływa na działanie mózgu i nie sprzyja koncentracji. Jak widzimy utrata tylko dwóch procent wody z naszego organizmu, bardzo niekorzystnie wpływa na ogólne samopoczucie, pracę umysłową i fizyczną, gdyż powoduje spadek wydolności fizycznej o 20-30%!

Młodzież potrzebuje ok. 2,5l wody dziennie – nie należy jednak zapominać, że woda znajduje się także w żywności. Przyjmuje się, że na każdy kilogram wagi ciała powinno się wypić 20 ml wody. Oznacza to, że osoba o wadze 75 kg dziennie powinna wypijać 1,5l. W stanie wzmożonego wysiłku lub stresu należy pić więcej. Należy pamiętać, że na zużycie wody w naszym organizmie duży wpływ ma także, to co jemy. Tak więc osoby spożywające większe ilości soli zawarte np. w chipsach czy paluszkach powinny wypijać więcej wody.

W wielu amerykańskich, szkołach uczniowie mają prawo popijać wodę w trakcie lekcji, nie wspominając już o tym, że w sporej ilości klas są automaty, z których uczniowie mogą napełnić swoje butelki, gdyż spożywanie wody odpręża i uspokaja a przede wszystkim polepsza koncentrację uwagi!

Powinniśmy popijać ją regularnie w ciągu dnia (np. parę łyków co godzinę). Należy pamiętać, że pragnienie odczuwamy w momencie kiedy nasz organizm ma już niedobór wody, dlatego pijmy zanim odczujemy chęć na płyn! Jeżeli myślisz, że Twój organizm jest dobrze nawodniony to wiedz, że ponad połowa ludności w Polsce ma niedobór wody w organizmie!