Wyobraźnia


Einstein twierdził, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, bo jest nieograniczona. Sam przyznawał, że miał duże trudności w myśleniu werbalnym i na poziomie abstrakcyjnych symboli. Zwykle więc myślał posługując się żywymi wyobrażeniami. To wymyślona podróż na promieniu słonecznym stała się dla niego natchnieniem do stworzenia teorii względności. Kolorowy chromowy film Kodaka wymyślili dwaj muzycy: Leopold Mannes i Leopold Godowsky. Pomysłodawcą koła pneumatycznego był weterynarz John Boyd Dunlop.


Wyobraźnia jest motorem największych zmian. Od niej zaczyna się mnóstwo pomysłów, które potem są realizowane w naukowych pracowniach. Znany i opisywany jest przykład chemika Kekule, pracującego nad modelem cząsteczki benzenu. Pewnego razu wracając do domu omnibusem wyobraził sobie atomy, które niczym węże, tańczyły i łączyły się w coraz dłuższe łańcuchy. Był to impuls do stworzenia przez niego opisu cząsteczki benzenu jako łańcucha kolistego, zamkniętego.

Żywa wyobraźnia nie tylko dodaje magicznego uroku naszej codzienności, jest również fundamentem pamięci. Dzięki niej możesz znacznie zwiększyć tempo uczenia się, podnieść kreatywność myślenia, wykorzystywać siły swojej podświadomości, zmieniać swoje zachowania, czy lepiej wypoczywać.

Wyobraźnia jest domeną funkcjonowania prawej półkuli mózgowej. Niestety, nasz system edukacyjny bardzo mocno eksponuje konieczność posługiwania się lewą – logiczną półkulą. Liczy się przede wszystkim wiedza a nie kreatywność i wychowywanie ludzi twórczych. Wyobraźnię zabija bezmyślne oglądanie telewizji. Porzuciliśmy czytanie książek, słuchanie radia. Przestaliśmy ćwiczyć pamięć. Nie wydaje się jednak, aby sensowne było oczekiwanie na jakieś rewolucyjne zmiany w systemach oświatowych w tym zakresie. Powinniśmy więc sami zadbać o trening prawej półkuli mózgowej, o odblokowanie jej potencjału i wykorzystywanie całego naszego umysłu, z jego ogromnymi możliwościami.

Istnieje wiele metod rozwijających naszą wyobraźnię. Tak, jak wielokrotnie robiliśmy to w dzieciństwie, możemy przyglądać się chmurom i odnajdywać w nich różnorodne kształty. Bardzo pomocne jest oglądanie filmów rysunkowych, tych klasycznych pozycji, takich jak genialny „Tom and Jerry” czy wczesne filmy Walta Disney’a. Rozwija pracę naszego umysłu słuchanie radia lub telewizyjnych wiadomości z zamkniętymi oczami.

Wspomagają naszą wyobraźnię ćwiczenia, których istotą jest wymyślanie nowych zastosowań znanych przedmiotów (np. młotka, cegły), czy przewidywanie konsekwencji wymyślonych sytuacji, np. jakie konsekwencje miałby fakt, że w parlamencie, zamiast posłów, zasiadają komputery? Albo, co spowoduje informacja, że w ciągu jednej nocy Warszawa zamieniła się w pustynię? Chodzi o to, aby w ciągu kilku minut wypisać jak najwięcej pomysłów.

Jest to fragment publikacji Andrzeja Bubrowieckiego: Techniki pamięciowe dla każdego